Kategoriler

Esselamu aleyküm ve rahmetullahi ve berekatuhu Değerli Kardeşler resûl-i Ekrem efendimiz sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurmuştur. insanların geçirdikleri her sabah İki Melek iner birisi Yarap İnfak edenin malını artır der diğeri de Yarap imsak edenin malını telef et derler Cömert insana için Melekler dualarıyla yardımcı olurken cimri kişiye de malının yok olması için yardımcı olmaktadırlar.

Peygamber Efendimiz aleyhisselatu vesselam Kabe’yi tavaf ederken birinin Kabe’nin perdesini yapışarak yalvarmak da olduğunu görür. Adam şöyle diyordu bu Beyt’in hürmetine Beni Affet bağışla. Efendimiz aleyhisselatu vesselam senin günahın nedir dedi o da anlatamayacağım kadar büyüktür dedi.


Efendimiz onu anlat buyurdu adam ben çok mal ve servet sahibi bir kimseyim bana bir dilenci gelir Sanki o beni ateşten bir alev ile karşılar dedi. Peygamber Efendimiz de benden uzaklaş dedir benden uzaklaş ki beni kendi Ateşinle yakma beni elçi olarak hak ile gönderen Yemin ederim ki şayet rükun ile makan arasında dursan sonra 1000 sene namaz kılsan ve gözlerinden çeşmeler akıncaya kadar ağlasan Mademki Sen cimrisin yaramaz kimsesin Muhakkak ki Allah seni cehenneme yüzün üstüne atar diye buyurdu.

Evet mal ve servet Allah’ın bir lütfu lütfun sahibi fakir ve yoksullara verilmesi de emretmekte güzellik ve üstünlük bundadır Kardeşler ve unutmamalı ki Veren el alan elden daima üstündür. Cömert insanın toplumda daima saygısı ve itibar olur cimri kişi ise ne dostları ne de itibaren mevcut değildir. Onun için cimrilikten sakınmalı ve hakkın lütfuna şükretmek en büyük Erdem olduğunu Aklımızdan çıkarmamalıyız.

Kardeşler Mevlam İnşallah ayaklarımızı İslam dinin üzere sabit eylesin Mevlam İnşallah o Cimriler den Hani Efendimiz demiş ya benden uzaklaş kim beni kendi atışı’nda yakmayasın dediği Kullar zümresine bizleri dahil eylemesin İnşallah aman aman onun için Kardeşler imtihan aleminde olduğumuzu unutmayalım elimizdeki bütün nimetlerin hesabının sorulacağını hiçbir eksiksiz olmadan bütün nimetlerin hesabını vereceğimizi Aklımızdan çıkarmamak lazım elimizdeki malımızın inşallah Hayır yolunda kullanmayı Mevlam cümlemize nasip eylesin Mevlam Cömert Yüce mevlamız Cömert kullarının da Cömert olmasını Arzu eder inşallah Cömert olmayı Mevlam cümlemize nasip eylesin dualarda kalın Rabb’ime emanet olun.

Yazar
   590 Görüntüleme

#Genel Kategorisinden Daha Fazla İçerik